Product Description
| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Dome |
| Resolution | 2MP |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/2.8″ CMOS x 2CH |
| Lens Type | Varifocal Lens |
| Focal Length | 3-6mm |
| Field of View | 107° – 56° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 80ft |
| Video Compression | H.265 | H.264 |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Vandal proof Rating | IK10 |
| Intelligent Events | Cross Line Detection, Area Entrance Detection, Area Exit Detection, Intrusion Detection |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Power Supply | POE+ |
| Power Consumption | Max 17W, Typical 12.5W |
| Operating Temperature | -40°F ~ +131°F |
| Weight | ~3 lbs |




Reviews
There are no reviews yet.