| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Fisheye |
| Resolution | 12MP |
| Max Resolution | 4000 x 3000 |
| Frames Per Second | 25 FPS |
| Image Sensor | 1/1.7″, 12.0 megapixel, progressive scan, CMOS |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focal Length | 1.8mm |
| Field of View | 360° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 50ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Vandal proof Rating | IK10 |
| Audio | 2-Way Audio |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Intrusion Detection|Heat Map |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V|POE |
| Power Consumption | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Operating Temperature | -22°F ~ 140°F (-30°C ~ 60°C), Humidity: ≤95% RH |
| Weight | 1.16lbs (524g) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 12MP 4K Ultra HD Panoramic IR Fisheye Security Camera (IPC86CEB-AF18KC-I0)
- High quality image with 12MP, 1/1.7’’ CMOS sensor
- Max 4000 x 3000 resolution
- Ultra265, H.265, H.264, MJPEG
- Ultra wide angle lens, 360° panoramic image
- Embedded infrared light, 360° fill-in light, up to 49ft (15m) IR distance
- Multiple decoding modes, supports software and hardware modes, provides interactive dynamic view
- Heatmap: Working with management platform, the data of moving objects is counted in real time on an intuitive color map
- Built-in microphone & speaker, two-way talk supported
- Supports 256 GB MicroSD card
- IK10 vandal resistant
- IP67 protection





Reviews
There are no reviews yet.