| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| IP Channels | 8 |
| Analog Channels | 16 |
| Max Resolution | 4K Ultra HD |
| Max Incoming Bandwidth | 80Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 160Mbps |
| Video Compression | H.265|H.264 |
| Hard Drive Slots | 2 |
| Hard Drive Capacity | Up to 8TB each |
| Synchronus Playback | 16ch |
| Audio I/O | 4ch / 1ch |
| Alarm I/O | 4ch / 1ch |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | ≤ 12 W ( without HDD ) |
| Operating Temperature | +14°F~+131°F |
| Dimensions | 15.0″ × 12.8″×2.1″ (380mm ×326mm× 53mm) |
| Weight | 4.4lb (≤2.0Kg ) |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4K 16-Channel Hybrid XVR With 16 BNC, 8 IP, with 2 SATA HDD Bays, NDAA Compliant (XVR302-16Q3)
- Support H.265/H.264 video formats
- Support audio over coaxial cable (only for TVI cameras)
- Support TVI, AHD, CVI, CVBS, IP cameras with adaptive access
- 16-channel BNC input
- Support 1-ch CVBS output, 1-ch VGA output, 1-ch HDMI output at up to 4K (3840 x 2160)
- HDMI and VGA simultaneous output
- Long transmission distance over coaxial cable
- Support mainstream cameras of ONVIF and RTSP protocols




Reviews
There are no reviews yet.