| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| IP Channels | 8 |
| Max Resolution | 16MP |
| Max Incoming Bandwidth | 320Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 160Mbps |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Hard Drive Slots | 2 |
| Hard Drive Capacity | Up to 10TB each |
| Synchronus Playback | 8ch |
| Audio I/O | 1ch / 1ch |
| Alarm I/O | 8ch / 2ch |
| Onvif Compatible | Yes |
| Power Supply | 100-240VAC |
| Power Consumption | ≤ 20W (without HDD) |
| Operating Temperature | -10°C~+ 55°C (+14°F~+131°F) |
| Dimensions | 380mm × 322mm × 53mm (15.0″×12.7″×2.1″) |
| Weight | ≤ 2.6Kg (5.73lb) |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 8-Channel 16MP UltraHD NDAA Compliant PoE NVR with 2 SATA HDD Bays (NVR502-08B-P8)
- Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
- 8-channel input
- Plug & Play with 8 independent PoE network interfaces
- Support mainstream cameras of ONVIF conformance(Profile S, Profile G, Profile T ) and RTSP protocols
- Support 1-ch HDMI, 1-ch VGA. HDMI up to 4K (3840×2160) resolution
- VGA and HDMI independent output
- Up to 16 Megapixels resolution recording
- 2 SATA HDD, up to 10TB for each HDD
- ANR technology to enhance the storage reliability when the network is disconnected
- Support cloud upgrade






Reviews
There are no reviews yet.