| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| IP Channels | 8 |
| Max Resolution | 16MP |
| Max Incoming Bandwidth | 320Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 160Mbps |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Hard Drive Slots | 2 |
| Hard Drive Capacity | Up to 16TB each |
| Synchronus Playback | 16ch |
| Audio I/O | 1ch / 1ch |
| Alarm I/O | 8ch / 2ch |
| Onvif Compatible | Yes |
| Power Supply | 100-240VAC |
| Power Consumption | ≤ 12W (Without HDD) |
| Operating Temperature | ‑10°C ~ + 50°C (+14°F ~ +122°F) |
| Dimensions | 380mm × 322mm × 53mm (15.0″×12.7″×2.1″) |
| Weight | ≤ 2.7Kg (6.0lb) |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 16MP UltraHD 8-Channel Network Video Recorder with 2 Hard Drive Bays and Intelligent Video Analytics (NVR502-08B-P8-IQ)
- The NVR502-08B-P8-IQ NVR is an excellent option for video surveillance systems with up to 8 security cameras. Each channel is capable of recording up to 16MP, which means this is a great option for all of your cameras with a resolution of 4K and up. With two hard drive bays capable of recording up to 16TB, you’ll have plenty of storage space for all of your surveillance footage.
- As part of the Uniview IQ NVR series, this recorder comes with an intelligent analyzer for upgraded artificial intelligence capabilities. Unlike standard Uniview NVRs, this NVR is capable of processing intelligent events on the NVR side, which means you can connect third party ONVIF cameras to your NVR and still have access to the suite of Uniview deep learning AI algorithms. The intelligent analyzer has three functions.





Reviews
There are no reviews yet.