| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 4MP |
| Max Resolution | 2688 x 1520 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/2.8″, Progressive Scan, CMOS |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Focal Length | 4.8-120mm |
| Field of View | 52.20°~2.74° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 330ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Vandal proof Rating | IK10 |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Area Entrance Detection|Area Exit Detection|Intrusion Detection|Face Detection|People Counting|Crowd Density Monitoring|Auto Tracking |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V|POE+ |
| Power Consumption | MAX 21W |
| Operating Temperature | -40°F ~ 158°F |
| Weight | 6.72lb |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4MP Deep Learning IP67 Weatherproof PTZ IP Security Camera with a 25x Motorized Zoom Lens, AI Autotracking, and LightHunter Illumination Technology, and Included Wall Mount (IPC6424SR-X25-VFB)
The sleekest and most compact PTZ cam you’ve seen from Uniview yet! This camera packs more AI technology and smart tracking capability than any of its predecessors. It features AI-powered auto-tracking, face detection, and people counting. You can even add smart events to give these features unreal accuracy for data collection. This PTZ uses LightHunter technology to ensure ultra-high image quality, even in environments with low lighting. It utilizes Smart IR to give you an image at up to 328ft in the dark. Along with being feature packed, this camera has a streamlined design with a 360° endless pan, -15° to 90° tilt, and includes connections for an external alarm as well as audio.




Reviews
There are no reviews yet.