| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 4MP |
| Max Resolution | 2560 × 1440 |
| Frames Per Second | 25 fps |
| Image Sensor | 1/1.8″ CMOS |
| Lens Type | Motorized Zoom Lens |
| Focal Length | 2.7~13.5mm |
| Field of View | 113.69° to 50.29° |
| Illumination | Warm Light |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Max Video Bitrate | 128 Kbps to 6144 Kbps |
| Weatherproof Rating | IP66 |
| Audio | 2-Way Audio |
| Onvif Compatible | Yes |
| Active Deterrence | Lights and Sounds |
| Intelligent Events | Auto Tracking (human detection) | Cross Line, Intrusion (based on human body and vehicle detection) |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Onboard Storage | Up to 512 GB |
| Power Supply | PoE or DC12V |
| Power Consumption | ≤ 25.4 W |
| Operating Temperature | -22℉ to 140℉ (-30℃ to 60℃), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Weight | 2.93 lb (1.33 kg) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
Uniview 4MP NDAA Compliant Weatherproof Tri-Guard OwlView IP PTZ Security Camera w/ Active Deterrence, 5x Zoom Lens, Wise-ISP, AI-Powered Smart Events, 2-Way Audio & Auto Tracking (IPC6324LWH-AX5C-VG2)
- 4MP High-Resolution Imaging: 1/1.8” CMOS sensor with exceptional detail
- OwlView with Wise-ISP: Full-color video in ultra-low-light conditions
- 5X Optical Zoom: 2.7–13.5 mm varifocal lens
- Active Deterrence: Built-in red & blue flashing lights, speaker, and microphone
- Smart Intrusion Prevention: Human and vehicle detection with false alarm filtering
- Auto Tracking: PTZ auto-tracking with human-only target filtering
- Edge Storage: Supports microSD cards up to 512 GB
- Outdoor Rated: IP66 weather protection





Reviews
There are no reviews yet.