| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 2MP |
| Max Resolution | 1920 X 1080 |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Focal Length | 2.8-12mm |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 165ft |
| Video Compression | Ultra H.265 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP66 |
| Audio | 2-Way Audio |
| Wifi | true |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Area Entrance Detection|Area Exit Detection|Intrusion Detection|Face Detection|People Counting|Crowd Density Monitoring|Auto Tracking |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Weight | 0.86 kg |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 2MP LightHunter Wi-Fi PTZ with IR Network (IPC6312LR-AX4W-VG)
- High quality image with 2MP, 1/2.7″CMOS sensor
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- LightHunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environments
- Up to 120 dB Optical WDR (Wide Dynamic Range)
- Wi-Fi connection and easy installation
- Built-in Mic & Speaker
- Smart IR, Up to 50 m (164 ft) IR distance
- Micro SD, up to 256GB
- IP66 protection





Reviews
There are no reviews yet.