| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Bullet |
| Resolution | 4MP |
| Max Resolution | 2560 × 1440 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/3.0″ CMOS |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focal Length | 4mm |
| Field of View | 79.0° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | 164ft |
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Max Video Bitrate | 128 Kbps to 2048 Kbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Audio | 2-Way Audio |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross line detection, intrusion detection, enter area detection, leave area detection (support false alarm filtering and the classification of human, non-motor vehicle and vehicle) |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | Max. 9.0W |
| Operating Temperature | -22°F ~ 140°F (-30°C ~ 60°C) |
| Weight | 1.04lbs |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
Uniview 4MP ColorHunter 4G Fixed Dual-light Bullet Network Camera (IPC2A14LP-ADF40KC-4G-US)
- High quality image with 4 MP, 1/3.0″ CMOS sensor
- 4MP (2560 × 1440) @ 30FPS
- Supports 4G access to the network
- Alarm I/O: 1/1
- Audio I/O: 1/1
- Built-in mic and speaker
- Smart IR, up to 164ft IR distance
- White light, up to 100ft white light distance
- MicroSD, up to 512 GB
- IP67 protection




Reviews
There are no reviews yet.