| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Bullet |
| Resolution | 4K |
| Max Resolution | 3840 x 2160 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/2.7″, 8.0 megapixel, progressive scan, CMOS |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focal Length | 1.68mm |
| Field of View | 180° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 65ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Onvif Compatible | Yes |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V|POE |
| Power Consumption | Max 7W |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), |
| Weight | 0.43kg (0.94lb) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4K UltraHD Wide Angle Weatherproof Bullet IP Security Camera with a 1.68mm Fixed Lens (IPC2108SB-ADF16KM-I0)
- High quality image with 8MP, 1/2.7″CMOS sensor
- 8MP (3840*2160) @30/25fps; 5MP (3072*1728)@30/25fps; 4MP(2560*1440) @30/25fps; 2MP (1920*1080) @30/25fps; s
- Wide Angle technology realize the horizontal viewing angle of 180°
- The dewarp level can be configured in the range of 1-9
- Ultra 265,H.264,H.265, MJPEG
- Smart intrusion prevention, include cross line, intrusion, enter area, leave area detection
- Based on target classification, smart intrusion prevention significantly reduce false alarm caused by leaves, birds and lights etc., accurately focus on human and, motor vehicle and non-motor vehicle
- 120dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
- Auto Scene Match (ASM)(Only WDR
- Built-in Mic
- Smart IR, up to 20m (66ft) IR distance
- Supports 256 GB Micro SD card
- IP67 protection






Reviews
There are no reviews yet.