| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 4K |
| Max Resolution | 3840 x 2160 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/1.8″, 8.0 megapixel, progressive scan, CMOS |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Focal Length | 6-150mm |
| Field of View | 60.5° ~ 3.1° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 656ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP66 |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Auto Tracking |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC24V|AC24V|POE |
| Power Consumption | Max 58W |
| Operating Temperature | -40°F ~ 158°F (-40℃ ~ 70℃) |
| Weight | -40°F ~ 158°F (-40℃ ~ 70℃) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4K NDAA Compliant LightHunter Autotracking PTZ IP Security Camera with a 25x Motorized Zoom Lens (IPC6658SR-X25-VF)
- High quality image with 8MP, 1/1.8’’ CMOS sensor
- Autotracking PTZ
- 3840 x 2160 @30fps in the main stream
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- Triple streams
- 25X Optical Zoom
- Smart intrusion prevention, support false alarm filtering, includes Line-Crossing, Intrusion, Enter Area, Leave Area detection
- Supports people flow counting and crowd density monitoring, suitable for different statistical scenarios
- LightHunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environment
- Smart IR, up to 200m (656 ft) IR distance
- AC 24V±25%, DC 24V±25% – PoE++ (Included Power Supply Is Required Still)
- Alarm 2 in and 1 out, Audio 1 in and 1 out
- IP66 ingress protection





Reviews
There are no reviews yet.