| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Dome |
| Resolution | 5MP |
| Max Resolution | 2880 x 1620 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/2.7″ CMOS |
| Lens Type | 5 x Varifocal motorized lens |
| Focal Length | 2.7 ~ 13.5 mm |
| Field of View | (W)110.3°~(T)31° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 164ft |
| Video Compression | Ultra 265; H.265; H.264; MJPEG |
| Max Video Bitrate | 128 Kbps ~ 16 Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Vandal proof Rating | IK10 |
| Audio | Built-in Mic |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross line detection | Intrusion detection | Enter area detection | Leave area detection | Support People Flow Counting | Crowd Density Monitoring |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Onboard Storage | Up to 512 GB |
| Power Supply | DC12V|POE |
| Power Consumption | Max 48.7W |
| Operating Temperature | -22 °F ~ 140 °F (-30 °C ~ 60 °C) |
| Weight | 4.77Kg (10.52lb) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 20MP Multi Sensor NDAA Compliant Vandal Dome Weatherproof LightHunter IP Security Camera with 4 x 5MP Zoom Lenses, Smart Intrusion Prevention, IR Night Vision, Built-in Mics (IPC8645EA-ADZKM-I1)
- Four adjustable motorized zoom lenses in a single camera housing requiring only one cable run
- One IP address with four channels
- The intelligent functions of 4 channels can be enabled at the same time
- Pan, tilt, rotation angle of each lens can be adjusted independently, suitable for more complicated scenes
- 4-channel stream output, and each channel can output max 5MP (2880 x 1620 @30fps)
- Smart intrusion prevention, support false alarm filtering, realize accurate detection based on specific target
- People Counting, support people flow counting and crowd density monitoring, suitable for different statistical scenarios
- LightHunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environment
- Up to 130 dB Optical WDR (Wide Dynamic Range)
- IP67 ingress & IK10 protection





Reviews
There are no reviews yet.