| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| IP Channels | 16 |
| Max Resolution | 4K Ultra HD |
| Max Incoming Bandwidth | 80Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 80Mbps |
| Video Compression | H.265 | H.264 |
| Hard Drive Slots | 2 |
| Hard Drive Capacity | Up to 6TB each |
| Synchronus Playback | 4ch |
| Onvif Compatible | Yes |
| Power Supply | 100-240VAC |
| Power Consumption | Max 188.2W (2HDD, PoE On) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (0°C to +40°C) |
| Dimensions | W370.0 x H44.0 x D320 mm |
| Weight | ~ 6.3 lbs |
NVR, Security Cameras, WiseNet
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
Hanwha Wisenet A series 4K NDAA Compliant 16-Channel IP Network Video Recorder with 2 SATA Hard Drive Bays (ARN-1610S)
- Up to 16 channels @ 4K UHD 8MP resolutiond
- H.265, H.264, MJPEG codec supported
- 80Mbps network camera recording
- Plug & play by 16 PoE ports
- Maximum 2 HDDs (up to 6Tb each) supported
- HDMI/VGA local monitor
- P2P service (QR code connect) for easy remote access with Wisenet Viewer & Wisenet Mobile
| Color | Black |
|---|








Reviews
There are no reviews yet.