| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Bullet |
| Resolution | 4MP |
| Max Resolution | 3840 x 1080 |
| Frames Per Second | 25 FPS |
| Image Sensor | 1/2.9″, Progressive Scan, CMOS |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focal Length | 4mm |
| Field of View | 160.00°±10° |
| Illumination | Infrared |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Audio | 2-Way Audio |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Human Body Detection |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V|POE |
| Power Consumption | Max 6.5W |
| Operating Temperature | -22°F ~ 140°F (-30°C ~ 60°C) |
| Weight | 2.09lb (0.95kg) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4MP Wide Angle 160° FoV Weatherproof 24/7 ColorHunter Bullet IP Security Camera with 2 x 4.0mm Fixed Lenses and 2-Way Audio (IPC2K24SE-ADF40KMC-WL-I0)
- 4MP HD video (3840*1080) @ 25fps
- The double lens splicing technology is adopted to create a horizontal viewing angle of 160.00°, plus or minus 10° depending on your configuration
- Supports deep learning AI Human Body Detection
- Colorhunter technology ensures 24-hour full-color images
- Built-in speaker and dual mics for crisp and clear audio
- Supports a MicroSD card up to 256 GB










Reviews
There are no reviews yet.