| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Dome |
| Resolution | 4MP |
| Max Resolution | 2688 x 1520 |
| Frames Per Second | 25 FPS |
| Image Sensor | 1/3.0″, 4.0 megapixel, progressive scan, CMOS |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focal Length | 2.8mm |
| Field of View | 97.7° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 100ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Vandal proof Rating | IK10 |
| Audio | Built-in Microphone |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Area Entrance Detection|Area Exit Detection|Intrusion Detection|Face Detection|People Counting|Crowd Density Monitoring |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | Max 9.1w |
| Operating Temperature | -22°F ~ 140°F (-30°C ~ 60°C), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) |
| Weight | 1.37lb (0.62kg) |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4MP Dual Lens, Dual Channel Non-Splicing IP Vandal Dome, 2 Lenses, NDAA, Deep Learning, Lighthunter (IPC3224SS-ADF28K-I1)
Eliminate blind spots with the IPC3224SS-ADF28K-I1, a sophisticated security solution that packs two independent 4MP cameras into a single vandal-resistant dome. Designed for converging hallways and building perimeters, this camera delivers two separate video channels over one IP address and one Category cable, significantly reducing installation labor and licensing costs.






Reviews
There are no reviews yet.