| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 4MP |
| Max Resolution | 2688*1520 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/2.7″, 4MP, CMOS |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Focal Length | 4.8-120mm |
| Field of View | 55.46° ~ 3.09° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 330ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP66 |
| Audio | Built-in Speaker |
| Onvif Compatible | Yes |
| Active Deterrence | Lights & Sounds |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Area Entrance Detection|Area Exit Detection|Intrusion Detection|Face Detection|People Counting|Crowd Density Monitoring|Auto Tracking|Master-Slave Linkage |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V|POE+ |
| Power Consumption | MAX 24W |
| Operating Temperature | -40°F ~ +149°F |
| Weight | 5lbs |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4MP Dual Lens Weatherproof PTZ IP Security Camera with a 25X Motorized Zoom Lens on Bottom and a Fixed 4mm Camera on Top (IPC94144SR-X25-F40C)
- Fixed camera and PTZ camera integration, dual channels with one IP. Look at overall situation and consider details at the same time.
- High quality image with 4MP,1/2.7’’ CMOS sensor
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- 25X optical zoom of PTZ channel allows for closer viewing of subjects
- Smart intrusion prevention, support false alarm filtering, include Cross Line, Intrusion, Enter Area, Leave Area detection
- People Counting, support people flow counting and crowd density monitoring, suitable for different statistical scenarios
- PTZ channel can be linked to fixed channel’s smart intrusion prevention to track the objects triggering the rule
- Support sound and light warning, makes warning and alarming more noticeable
- Lighthunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environment
- DC12V or PoE+(IEEE 802.3at) power supply
- Alarm 2 in and 1 out, Audio 1 in and 1 out







Reviews
There are no reviews yet.