| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | Turret |
| Resolution | 4K |
| Max Resolution | 3840 x 2160 |
| Frames Per Second | 20 FPS |
| Image Sensor | 1/2.7″ Progressive Scan CMOS |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Focal Length | 2.8mm |
| Field of View | 112.4° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 100ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Audio | Built-in Microphone |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Area Entrance Detection|Area Exit Detection|Intrusion Detection|Face Detection |
| Artificial Intelligence | Yes |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V|POE |
| Power Consumption | ≤ 5.0W |
| Operating Temperature | -22°F ~ 140°F |
| Weight | ~0.97lb |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4K UltraHD Prime I NDAA-Compliant Weatherproof Turret IP Security Camera with a 2.8mm Fixed Lens and Deep Learning Artificial Intelligence (IPC3618SB-ADF28KM-I0-BK)
- High quality image with 8MP, 1/2.7″CMOS sensor
- 8MP (38402160)@20fps; 5MP (30721728)@30/25fps; 4MP (25601440)@30/25fps; 2MP (19201080) @30/25fps
- Deep learning artificial intelligence for targeting human, motorized vehicle, and non-motorized vehicle movement
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- 120dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
- Support 9:16 Corridor Mode
- Built-in Mic
- Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
- Supports 256 G Micro SD card
- IP67 protection
- Support PoE power supply





Reviews
There are no reviews yet.