| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 4K |
| Max Resolution | 3840 X 2160 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/1.8″, 8.0 megapixel, progressive scan, CMOS |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Focal Length | 5.7-216.6mm |
| Field of View | 58.4° ~ 2.08° |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 820ft |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP66 |
| Onvif Compatible | Yes |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | POE+ |
| Power Consumption | MAX 61W |
| Operating Temperature | -40°F ~ 158°F |
| Weight | 21.36lb |
Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 8MP Lighthunter IR Network NDAA Compliant PTZ Dome Camera with 5.7 ~ 228mm Automatic Focusing Motorized Zoom Lens (IPC6858ER-X40-VF)
- High quality image with 8MP,1/1.8’’ CMOS sensor
- 3840*2160@30fps in the main stream
- Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
- Triple streams
- 40X Optical Zoom
- Lighthunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environment
- Smart IR, up to 250m (820ft) IR distance
- AC 24V±25%, DC 24V±25%,PoE++(IEEE802.3 bt)
- Alarm 7 in and 2 out, Audio 1 in and 1 out
- IP66 ingress protection





Reviews
There are no reviews yet.