| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| Camera Type | IP |
| Form Factor | PTZ |
| Resolution | 2MP |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Frames Per Second | 30 FPS |
| Image Sensor | 1/2.7″ progressive scan, 2.0 megapixel, CMOS |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Focal Length | 2.8-12mm |
| Illumination | Infrared |
| IR Range | Up to 165ft |
| Video Compression | Ultra H.265 |
| Max Video Bitrate | 16Mbps |
| Weatherproof Rating | IP66 |
| Audio | 2-Way Audio |
| Onvif Compatible | Yes |
| Intelligent Events | Cross Line Detection|Area Entrance Detection|Area Exit Detection|Intrusion Detection|Face Detection|People Counting|Crowd Density Monitoring|Auto Tracking |
| Onboard Storage | Up to 256GB |
| Power Supply | DC12V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Weight | 0.87 kg |
UNV 2MP LightHunter Active Deterrence PTZ (IPC6312LFW-AX4C-VG)
Uniview’s Active Deterrence PTZ with LightHunter illumination technology is perfect for those areas where you really need a security camera to be noticed, both visibly and audibly. If you have areas that are prone to vandalism or highly sensitive, places where you really want possible intruders or loiterers to be notified they are on camera, then you need to consider this camera.
Think of copper theft on air conditioners, people parking where they shouldn’t be, people walking through restricted areas. This camera has a ton of practical applications.
Plus, Uniview’s LightHunter technology gives this camera better performance in lower-light scenarios. You’ll also get crisp and clear video at night with the powerful and smart infrared LEDs with an IR range of 164 feet.
With the built-in mic and speaker for two-way audio, red and blue strobe light, integrated siren, and smart human body detection, this active deterrence PTZ just might be the ideal addition to your surveillance system.





Reviews
There are no reviews yet.