| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| IP Channels | 16 |
| Analog Channels | 16 |
| Max Resolution | 4K Ultra HD |
| Max Incoming Bandwidth | 80Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 160Mbps |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Hard Drive Slots | 2 |
| Hard Drive Capacity | Up to 16TB each |
| Audio I/O | 4ch / 1ch |
| Alarm I/O | 8ch / 4ch |
| Onvif Compatible | Yes |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | 38W (without HDD) |
| Operating Temperature | -10°C ~ + 55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Dimensions | 380mm × 326mm × 53mm (15.0″ × 12.8″×2.1″) |
| Weight | 2.3 Kg (5.07lb) |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4K UltraHD NDAA-Compliant 16-Channel Hybrid Digital Video Recorder with support for TVI, AHD, CVI, CVBS, and 16 Additional IP Inputs (XVR302-16U3)
- Support H.265/H.264 video formats
- Support audio over coaxial cable(TVI cameras)
- Support TVI, AHD, CVI, CVBS, IP cameras with adaptive access
- 16-channel BNC input
- Support 1-ch CVBS output, 1-ch VGA output, 1-ch HDMI output at up to 4K(3840 x 2160) HDMI and VGA simultaneous output
- Long transmission distance over coaxial cable
- Support mainstream cameras of ONVIF and RTSP protocols




Reviews
There are no reviews yet.