| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| IP Channels | 4 |
| Analog Channels | 8 |
| Max Resolution | 4K Ultra HD |
| Max Incoming Bandwidth | 40Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 64Mbps |
| Hard Drive Slots | 1 |
| Hard Drive Capacity | Up to 8TB each |
| Synchronus Playback | 8ch |
| Alarm I/O | 4ch / 1ch |
| Onvif Compatible | Yes |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | ≤ 10 W( without HDD ) |
| Operating Temperature | +14°F ~ +131°F |
| Dimensions | 10.2″ × 8.9″×1.8″ |
| Weight | 2.42lb |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 4K UltraHD Hybrid 8-Channel Digital Video Recorder with 4 Additional IP Inputs and 1 SATA Hard Drive Bay (XVR301-08Q3)
- Support H.265/H.264 video formats
- Support audio over coaxial cable (only for TVI cameras)
- Support TVI, AHD, CVI, CVBS, IP cameras with adaptive access
- 8-channel BNC input
- Support 1-ch CVBS output, 1-ch VGA output, 1-ch HDMI output at up to 4K (3840 x 2160)
- HDMI and VGA simultaneous output
- Long transmission distance over coaxial cable
- Support mainstream cameras of ONVIF and RTSP protocols










Reviews
There are no reviews yet.