| SPECIFICATION |
DESCRIPTION
|
|---|---|
| IP Channels | 128 |
| Max Resolution | 32MP |
| Max Incoming Bandwidth | 640Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 640Mbps |
| Hard Drive Slots | 16 |
| Hard Drive Capacity | Up to 16TB each |
| Synchronus Playback | 16ch |
| Alarm I/O | 16ch / 10ch |
| Power Supply | AC100 ~ 240V |
| Power Consumption | ≤ 50W |
| Operating Temperature | 14°F ~ 131°F |
| Dimensions | 19.0″×21.0″×5.1″ |
| Weight | ~14.3lbs |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
UNV 32MP 128-Channel Network Video Recorder with 16 Hard Drive Bays (NVR516-128E-R)
- Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
- 64/128-channel input
- Support mainstream cameras of ONVIF conformance(Profile S, Profile G, Profile T ) and RTSP protocols
- Support 2-ch HDMI, 2-ch VGA, HDMI1 at up to 8K(7680×4320) resolution, HDMI2 at up to 4K(3840×2160) resolution
- VGA1 and HDMI1 simultaneous output, VGA2 and HDMI2 simultaneous output. VGA1/HDMI1 and VGA2/HDMI2
independent output - Up to 32 Megapixels resolution recording
- Redundant power supply optional
- Support HDD hot swap with RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 storage scheme configurable
- Support 12V power output
- ANR technology to enhance the storage reliability when the network is disconnected
- Support cloud upgrade
- Support N+1 Hot spare





Reviews
There are no reviews yet.