| SPECIFICATION | DESCRIPTION |
|---|---|
| IP Channels | 32 |
| Max Resolution | 32MP |
| Max Incoming Bandwidth | 384Mbps |
| Max Outgoing Bandwidth | 384Mbps |
| Video Compression | Ultra H.265|H.265|H.264 |
| Hard Drive Slots | 8 |
| Hard Drive Capacity | Up to 16TB in each slot |
| Synchronus Playback | 16ch |
| Audio I/O | 1ch / 2ch |
| Alarm I/O | 16ch / 10ch |
| Onvif Compatible | Yes |
| Power Supply | 100-240VAC |
| Power Consumption | ≤ 50W (without HDD) |
| Operating Temperature | -10°C~+ 55°C (+14°F~+131°F) |
| Dimensions | 442mm × 448mm × 93mm (17.4″ × 17.6″ × 3.7″) |
NVR, Security Cameras, UniView
Please fill the form and we will reach out to you!
Get Quote
32MP UltraHD 32-Channel Network Video Recorder with 8 Hard Drive Bays and RAID Support (NVR508-32E-R)
- Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
- 32 channel input
- Support mainstream cameras of ONVIF conformance (Profile S, Profile G, Profile T) and RTSP protocols
- Support 2 HDMI and 2 VGA. VGA1 and HDMI1 simultaneous output, VGA2 and HDMI2 simultaneous output. VGA1/HDMI1 and VGA2/HDMI2 independent output
- Up to 32 Megapixels resolution recording
- Support N+1 Hot spare
- Support HDD hot swap with RAID 0, 1, 5, 6, 10 storage scheme configurable
- Redundant power supply optional
- ANR technology to enhance the storage reliability when the network is disconnected
- Support cloud upgrade






Reviews
There are no reviews yet.